Jak sprawdzić historię pojazdu

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

2 stycznia 2020/0/0
Home / Blog / Bez kategorii / Jak sprawdzić historię pojazdu?
Nowy czy stary?
W dzisiejszych czasach samochód ma większość Polaków. Zarejestrowanych jest obecnie około 29 milionów pojazdów, a liczba ta stale rośnie. Możemy śmiało więc powiedzieć, że wszyscy mieli styczność z motoryzacją. Niektórzy z nas mogą pozwolić sobie na zakup nowego samochodu prosto z salonu. Jednak znaczna większość samochodów nabywana jest na rynku wtórnym, gdzie po prostu są one dostępne niemal od ręki i za dużo mniejsze pieniądze. Kupno samochodu już używanego niesie ze sobą zawsze ryzyko, które jest niwelowane podczas zakupy auta prosto z salonu, gdzie mamy gwarancję niemal na wszystko. Postanowiliśmy przekazać Wam kilka cennych uwag na co zwracać uwagę podczas zakupy samochodu, aby w pełni móc z niego korzystać od razu po zakupie.
Wykonanie jazdy testowej
Czynność, od której powinniśmy zacząć swoją przygodę z kupnem samochodu. Ważnym jest, aby zakupiony pojazd pasował do nas. Musimy się w nim czuć dobrze. Nie warto jest kupować pojazdu, w którym jest nam niewygodnie albo pozycja za kierownicą jest po prostu zła i nie komfortowa. Podczas jazdy testowej możemy wyczuć jak samochód się zachowuje: jak przyśpiesza, skręca i hamuje. Wtedy możemy wysnuć już pierwsze wnioski. Sprawdzając samochód samemu przy właścicielu, możemy wstępnie zacząć negocjację ceny, weryfikując jego stan mechaniczny oraz wizualny. Jeżeli stan wizualny nie jest zadowalający możemy obniżyć koszt samochodu poprzez dokładnie wyczyszczenie. Warto jest udać się do Studia autodetailingowego, które zagwarantuje najwyższy poziom usług. Takim miejscem jest Autoklinika Poznań, gdzie certyfikowani specjaliści zadbają o pojazd.
Sprawdzenie histroii pojazdu po numerze VIN
Numer VIN dla samochodu jest jak PESEL dla człowieka. Każdy ma swój indywidualny. Właśnie po tym numerze możemy zidentyfikować swój pojazd. Dowiemy się dzięki temu podstawowych informacji o samochodzie takich jak model, rocznik, miejsce produkcji, pojemność silnika itp. Ale czy tylko? Odpowiedź brzmi nie! Istnieje wiele firm, które odpłatnie są w stanie zweryfikować historię pojazdu, o ile ten był serwisowany w autoryzowanych stacjach i serwisach. VIN niektórych pojazdów można sprawdzić kontaktując się bezpośrednio z salonem samochodowym. Jednak w niektórych przypadkach jest to niemożliwe ponieważ można go sprawdzić tylko w salonie gdzie samochód został zakupiony, wówczas trzeba sięgnąć po pomoc właśnie takich specjalistycznych stron.
Gdzie znajdziemy numer VIN? Zawsze jest on w tych samych miejscach. Najbardziej widoczny i dostępny jest umieszczony na podszybiu. Następnie warto zajrzeć pod maskę, gdzie powinien on być wybity na wzmocnieniu bocznym – jeżeli go nie ma, możemy mieć 100% pewność, że samochód był naprawiany i uczestniczył w poważnej kolizji. Kolejnym miejscem jest środkowy słupek karoserii od środka. Warto zajrzeć w okolice prawego gniazda amortyzatora, ponieważ w niektórych modelach również tam go znajdziemy.
Historia serwisowa pojazdu
Następnym krokiem powinno być udanie się do warsztatu. Dobrze by było, aby poprzedni właściciel zbierał wszystkie faktury / historie napraw w jednym miejscu. Wówczas mamy pewność co było robione i czy było robione w terminie. Jeżeli naprawy były wykonywane w jednym warsztacie to sprawa jest prosta. Możemy poprosić właściciela o udostępnienie takiej historii do wglądu. Jak sprawdzić taki pojazd, oraz co może wpłynąć na jego wartość opisaliśmy w jednym z naszych blogów na centrum szkoleniowym Autokliniki. Poza tym w takim miejscu mechanik już zna na tyle samochód, że wie co można się po nim spodziewać. Jeżeli jednak historia nie jest znana, to warto udać się do niezależnego warsztatu, który sprawdzi samochód pod kątem mechanicznym. Jest to zazwyczaj koszt około 100-150 zł, więc z perspektywy możliwego zakupu jest to mały wydatek. Elementem zwiększającym wartość są książeczki serwisowe, jednak tutaj trzeba być ostrożnym, ponieważ bardzo łatwo jest nabyć podrabianą książeczkę, która nie ma nic wspólnego z prawdą.
Ilu właścicieli miał pojazd
Kolejnym istotnym elementem jest poznanie liczby właścicieli. Jeżeli kupujemy samochód od pierwszego właściciela możemy mieć pewność, że był to jego jedyny samochód i dbał o niego w odpowiedni sposób. Jeżeli natomiast samochód krąży z rąk do rąk, możemy mieć pewne zrozumiałe wątpliwości. Wartość takiego samochodu również jest inna. Jeżeli samochodem jeździła jedna osoba od momentu wyjazdu z salonu, to jego wartość może być wyższa.
Pochodzenie samochodu
Dla jednych jest to bez znaczenia, a dla innych jest kluczowym elementem. Warto mieć na uwadze, że samochody pochodzące z USA są wystawiane na zupełnie inne warunki atmosferyczne niż te zakupione Np. w Niemczech. Najlepiej by było jakby samochód był kupiony w polskim salonie, wówczas jego historia jest znana i przedstawiona w jeżyku polskim. Fakt faktem samochody kupione za granicą muszą mieć wykonane tłumaczenie dokumentów, ponieważ jest to niezbędne do rejestracji pojazdu jednak jak wiemy, dokumenty lubią się gubić. Samochody na rynku amerykańskim są bardzo często kupowane na różnego typu aukcjach, gdzie sprzedawane są samochody, które nie zostają dopuszczone do ruchu przez ubezpieczalnie. Zanim kupimy taki samochód, musimy znać jego historię.
Podczas zakupu samochodu warto kierować się zasadą: zimna głowa = zdrowy rozsądek. Jeżeli podejdziemy do zakupu samochodu „na chłodno” to na pewno nie podejmiemy pochopnej decyzji, której możemy żałować w perspektywie czasu. Czym jeszcze się kierujecie podczas zakupu samochodu? Może macie jakieś sprawdzone sposoby aby zakup samochodu był przyjemny i szybki?
Navigation