Rynek motoryzacyjny - czego oczekują klienci?

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

25 grudnia 2019/0/0
Home / Blog / Bez kategorii / Rynek motoryzacyjny – czego oczekują klienci?
Rynek motoryzacyjny
Rynek motoryzacyjny jest coraz bardziej wymagający. Zarówno ze strony klientów jak i sprzedawców, którzy oczekują od swoich dostawców wyższej jakości usług. Jednak najważniejszy jest klient. To On stawia wymagania oraz poniekąd wyznacza trendy na rynku – również na tym motoryzacyjnym.
Serwisy samochodowe, warsztaty, salony samochodowe, studia detailingowe czy nawet zwykłe komisy stawiane są przed coraz to większymi wyzwaniami. Jednak jak wygląda rynek motoryzacyjny od podszewki? O tym w dzisiejszym blogu.
Studia Autodetailingowe
Kilka lat temu niemal wszyscy uważali Autodetailing za zwykłe mycie samochodu, w nieco lepszych warunkach. Na przestrzeni lat, postrzeganie tego sektora znacząco uległo zmianie. Teraz jest uważany za kompleksowe przygotowanie samochodu. Profesjonalne studia autodetailingowe takie jak Autoklinika Poznań, oferują szereg zabiegów począwszy od standardowego mycia samochodu aż do aplikacji bezbarwnej folii w celu zabezpieczenia lakieru. Branża ta potrzebuje coraz większej liczby specjalistów. Klienci oczekują coraz to wyższej jakości obsługi klientów, a samo studio musi zadowalać te potrzeby. Pracowników przybywa, a rynek jest coraz większy. Więc aby stać się liderem w branży należy ciągle się uczyć, lub uczestniczyć w szkoleniach. Szkolenia takie oferuje Centrumszkoleniowe Autokliniki. Dzięki nim kursanci stają się certyfikowanymi specjalistami w swoim fachu, dzięki czemu mogą zagwarantować najwyższą jakość obsługi.
Usuwanie wgnieceń metodą PDR
Usuwanie wgnieceń metodą PDR, jest coraz bardziej popularne. Tak jak wspominaliśmy w poprzednim blogu jest to zabieg bezinwazyjny dla powłoki lakierniczej. Jednak nie jest to praca dla każdego. Sektor ten jest bardzo specjalistyczny więc osoby pracując w tej branży muszą posiadać ogromną wiedzę i cierpliwość. Jedną z firm oferujących szkolenia jest Centrum szkoleniowe Autoklinika Poznań, gdzie szkoli się certyfikowanych techników. Jeżeli ktoś zna się na pracy jako PDRowiec może stać się bardzo szybko majętną osobą. Świadomość klientów również wzrasta przez co chętniej Oni sięgają po takie rozwiązania, aby nie musieć malować całego samochodu, przez co utraci on wartość.
Warsztaty samochodowe
W Polsce zarejestrowanych jest około 30 milionów samochodów. Jeszcze 10 lat temu było ich o 7 milionów mniej. Możemy powiedzieć, że na jednego Polaka przypada jeden samochód. Warsztaty samochodowe cieszą się olbrzymią popularnością. Przyjmując, że każdy z uczestników ruchu drogowego chociaż raz w roku odwiedza warsztat na wymianę oleju oraz filtrów to mamy 30 milionów klientów w całej Polsce. Klienci Ci wybierają warsztaty, które są najbliżej ich domu, cieszą się dużą popularnością lub są po prostu tanie. Właściciele warsztatów samochodowych muszą sprostać wszystkim oczekiwaniom jakie stawiają im klienci. Jeżeli tego nie zrobią, wówczas wybiorą inny warsztat. Podnoszenie jakości usług, wykwalifikowana kadra oraz przystępne ceny to jedne z kluczy do sukcesu w tej branży.
Salony samochodowe
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy po drogach porusza się około 30 milionów samochodów. Tylko w roku 2018 z salonów wyjechało ponad 600 tysięcy samochodów nowych. W roku 2017 samochodów sprzedano o blisko 10% mniej. Można zauważyć znaczącą tendencję wzrostową. Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów nowych. Kuszeni są oni gwarancjami na poszczególne podzespoły oraz otrzymują znaczące upusty na zakup samochodów. Produkt Expert – bo tak się nazywa osoby pierwszego kontaktu z klientem w salonie samochodowym, muszą nie tylko mieć wiedzę na temat sprzedaży samochodów, muszą oni również umieć klienta zatrzymać oraz sprzedać im samochód. Bardzo często samochody kupowane są emocjonalnie, a sprzedawcy umieją wpływać na te emocje doskonale. Jakość obsługi musi być więc coraz większa. Tak samo serwisy samochodowe – muszą sprostać coraz większym wymaganiom, a jak wiemy samochody nowe aby utrzymać gwarancję muszą być serwisowane w autoryzowanych stacjach.
Każda z dziedzin motoryzacji przeżywa znaczący wzrost. Jest to spowodowane coraz większą liczbą samochodów osobowych. Salony samochodowe, warsztaty oraz studia autodetailingowe muszą dbać o klientów, ponieważ Ci mogą odejść w każdej chwili do konkurencji.
Navigation