Rok 2020 - co nowego dla kierowców

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

7 stycznia 2020/0/0
Home / Blog / Bez kategorii / Rok 2020 – co nowego dla kierowców
Nowy rok – nowe przepisy
Rok 2019 dobiegł końca, za nami wiele przejechanych kilometrów oraz poznanych dróg. Jednak co na tych drogach się zmieni? Jakie przepisy zostaną wprowadzone dla kierowców w 2020 roku? Co ułatwi nam poruszanie się po drogach, a co sprawi nieco trudności? O tym wszystkim dowiecie się w dzisiejszym artykule! Zapraszamy!
Jazda na suwak
Z dniem 6 grudnia 2019 roku wszedł w życie przepis jazdy na suwak. Jednak należy pamiętać, że obowiązek ten tyczy się dróg, na których tworzy się zator. Przepis ten ma na celu rozładować korek, oraz usprawnić poruszanie się w godzinach szczytu lub po mieście, aby nie prowadzić do paraliżu na drogach, gdzie ruch jest wzmożony. Dzięki temu ruch w mieście stanie się płynny. Jak wiadomo w godzinach szczytu każdy się śpieszy, więc warto ułatwić Sobie podróż korzystając z tego przepisu. Taki zapis w kodeksie z całą pewnością poprawi jakość ruchu, oraz ograniczy tak zwane „wpychanie się” przed maskę, ponieważ kierowcy bez obaw będą mogli zajmować dwa pasy, bez stresu, że nie zostaną wpuszczeni.
Korytarz życia
Istotnym z punktu widzenia służb drogowych jest przepis o przymusowym tworzeniu tak zwanego korytarza życia. Osoby jeżdżące samochodem za granicą na pewno spotkały się z tym, że podczas wypadku na autostradzie lub innej dwupasmowej drodze samochody zjeżdżają do krawędzi jezdni aby umożliwić szybki przejazd do miejsca wypadku odpowiednim służbą bezpieczeństwa. W Polsce niestety nie było to powszechnie stosowane. Jednak od nowego roku będzie obowiązywał taki przepis. Jest to niesamowicie istotne, aby przepis ten był przestrzegany, ponieważ to jedyny sposób w jaki możemy pomóc służbą dotrzeć na miejsce zdarzenia znacznie szybciej, a pamiętajmy, że korki na autostradach lub drogach ekspresowych tworzą się niezwykle szybko.
Za co mandat?
Temat, którego nikt nie lubi poruszać. Mandat możemy dostać za wiele rzeczy. Nowością jest przepis, który mówi o karze dla kierowców, którzy nie trzymają rąk na kierownicy podczas jazdy. Należy pamiętać, że czas reakcji za kierownicą jest uzależniony od takich warunków jak: pora dnia, zmęczenie, odległość od poprzedzającego pojazdu, nawierzchnia, opony itp. Jednak mając obie ręce na kierownicy, każdy manewr możemy wykonać dużo sprawniej. Pozwala to na lepsze manewrowanie i kontrolowanie pojazdu np. kiedy jest śliska droga. Jaki grozi za to mandat? Za nietrzymanie rąk na kierownicy możemy dostać do 500 zł mandatu.
Zarejestrowanie pojazdu

Od stycznia 2020 roku każdy samochód, który został sprowadzony z Unii Europejskiej na teren naszego kraju mus być zarejestrowany w przeciągu 30 dni od daty sprowadzenia. Nie jest istotne czy to samochód na własny użytek czy na sprzedaż. Przepis mówi jasno – samochód nie będzie zarejestrowany to osoba taka dostanie mandat karny. Jeżeli natomiast w przeciągu tych 30 dni samochód zostanie sprzedany to obowiązek ten spoczywa na nowym nabywcy. Przepis ten tyczy się zarówno komisów samochodowych jak i osób prywatnych, którzy sprowadzają samochody na własny użytek.

Ograniczenia prędkości
Każda osobą posiadające prawo jazdy zna przepisy drogowe w mniejszym lub większym stopniu. Tak samo każdy słyszał o ograniczeniach prędkości w nocy. Od godziny 23:00 do 05:00 mogliśmy jeździć w terenie zabudowanym 10km/h szybciej niż pozwalają na to przepisy. Czyli zamiast 50km/h było to 60km/h. Teraz przepis ten nie będzie obowiązywał i prędkość ta będzie wyrównana o każdej porze dnia do 50km/h. Polska była jedynym krajem w Europie, gdzie obowiązywał taki przepis. Postanowiono więc go znieśc.
Jeżeli jesteśmy już przy 50km/h warto wspomnieć o nowych przepisach, które mają wejść w życie już w obecnym roku. Mianowicie – kierowca, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 50km/h tracił prawo jazdy. Jednak przepis ten tylko mówił o terenie zabudowanym. Teraz jednak jeżeli przekroczymy prędkość o 50km/h poza takim terenem to policja również będzie mogła zabrać nam za to wykroczenie prawo jazdy. Jednak na chwilę obecną przepis ten jeszcze nie wszedł w życie.
Kontrol z zaskoczenia
Policjanci będą mogli zatrzymywać pojazdu z każdego miejsca bez włączonej sygnalizacji świetlnej, która uprawnia ich do wykonywania czynności służbowych. Teraz będą Oni mogli zatrzymywać pojazdy tam, gdzie uznają, że kierujący popełnił wykroczenie. Należy więc uważać, ponieważ w najmniej spodziewanym momencie możemy spotkać się z kontrolą. Chociaż każdy z Nas jeździ zgodnie z pzepisami i kontroli się nie boi.
Navigation