Rodzaje opon oraz ich oznaczenia. Co powinniśmy wiedzieć?

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

13 stycznia 2020/0/0
Home / Blog / Bez kategorii / Rodzaje opon oraz ich oznaczenia. Co powinniśmy wiedzieć?
Wpływ na bezpieczeństwo
Dostępność części na rynku samochodowym jest coraz większa. Możemy kupować dużo tańsze zamienniki, które cechują się wysoką jakością. Wszystko to co mechaniczne wpływa na nasze bezpieczeństwo. Jest jednak jedna rzecz, która bezpośrednio ma kontakt z nawierzchnią i przekłada się na komfort jazdy. Są to opony. Producenci opon wyprzedzają się w rozwiązaniach technologicznych, dzięki którym ich opony mają być wydajniejsze i bardziej odporne na eksploatację. Możemy wybierać spośród dziesiątek producentów, rozmiarów i typów. W dzisiejszym blogu przybliżymy Wam na co zwrócić uwagę oraz jak czytać oznaczenia na oponach.
Jakie wyróżniamy typy opon?
Oczywiście istnieje wiele typów opon: do samochodów osobowych, motocykli, samochodów ciężarowych, o zwiększonej nośności itp. Skupmy się jednak na oponach jakie używa większość z nas. Na rynku możemy wyróżnić 3 typy opon: letnie, zimowe, całoroczne. O ile opony letnie i zimowe są nam doskonale znane, to co wiemy o oponach całorocznych? Opony zimowe doskonale sprawdzają się przy temperaturach poniżej 10 stopni. Mieszanka zastosowana w ich produkcji jest miększa dzięki czemu samochód lepiej „wkleja” się w asfalt. Opona letnia to opona twarda, która zyskuje swoje właściwości podczas wysokich temperatur. Jedna i druga opona sprawdza się idealnie w porach roku na jakie są przystosowane. Jednak co daje nam opona całoroczna? Dzisiejsza technologia produkcji pozwala stworzyć opony uniwersalne. Tak wiemy, jeżeli coś jest do wszystkiego to tak naprawdę jest do niczego. Czy aby na pewno? Użytkując samochód tylko w mieście, poruszając się na krótkich odcinkach, warto jest kupować dwa komplety kół? Przypominamy jednocześnie, że za jazdę z zimowymi oponami w okresie letnim grozi mandat. Użytkując opony całoroczne nie będzie nas to tyczyć. Każda z tych opon ma jednak inne właściwości, różnią się bieżnikiem oraz materiałami jakie zostały wykorzystane przy produkcji. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i podróżując w dalekie trasy warto zaopatrzyć się w dwa typy opon.
Co oznaczają podstawowe informacje o oponie?
Oprócz informacji o producencie, dla nas klientów najważniejszym powinny być oznaczenia o typie opony, dacie jej produkcji oraz nośności. Każdy z nas wie jakie ma opony w swoim samochodzie i chociaż raz w życiu kupił opony nowe lub używane w świetnym stanie. 205/50/17 to przykładowy opis jaki znajdziemy na każdej oponie. Jednak co oznaczają te liczby? Szerokość opony w milimetrach to pierwsza cyfra. W zależności od masy samochodu oraz jego przeznaczenia ( tor, ulica, teren ) będzie się ta wartość zmieniać. Kolejna wartość pokazuje nam jaki jest stosunek szerokości do wysokości. Mamy tutaj do czynienia z tak zwanym profilem opony. Terenowe samochody mają wyższy – sportowe niższy. Ostatnia liczba wskazuje nam na rozmiar felgi.
Jak czytać informacje o nośności i prędkości opony?
Co jeszcze jest dla nas interesujące? Indeks nośności opony określa maksymalne obciążenie jakie może być przekazane na daną oponę. Wartość przypisana do indeksów nośności opony jest ogólnie dostępna dla wszystkich. Na przykład opony o indeksie nośności 82 nie powinny przekraczań 475 kilogramów na jedną oponę. Jest to oczywiście wartość, jaka jest bezpieczna dla naszego samochodu oraz opony. Pamiętajmy, że każda opona ma swoje parametry, które wraz z ich wiekiem ulegają zmianie. Jeżeli wartość tą pomnożymy razy cztery otrzymamy nieco większą liczbę niż masa naszego samochodu.
Kolejnym istotnym indeksem jest indeks prędkości, który mówi nam z jaką prędkością możemy się swobodnie poruszać po drodze. Wartości te zazwyczaj są podane w następujący sposób 82V. Co powinno nam mówić, że opona ma nośność 475 kilogramów, a jej indeks prędkości to 240km/h. Jest to prędkość do jakiej nasza opona zachowuje swoje właściwości oraz spisuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Wiele samochodów ma wbudowane fabrycznie ograniczniki prędkości, które mają zapobiegać przekraczaniu wartości nominalnych. Indeks ten przyjmuje różne wartości od 5km/h aż do 300 km/h i zawsze idzie w parze z indeksem nośności.
Gdzie sprawdzić datę produkcji na oponie?
Kolejnym ważnym oznaczeniem jest kod daty produkcji. To właśnie ten kod pokazuje nam i mówi najwięcej o oponie i jej  „terminie przydatności”. Przyjmijmy, że kod producenta związany z datą produkcji to 2019. Czy to oznacza, że opona została wyprodukowana w 2019 roku? Nic bardziej mylnego. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień produkcji, a dwie kolejne rok. Warto pamiętać, że żywotność opony to około 9-10 lat. Tak samo w przypadku bieżnika. Nie powinien on być mniejszy niż 4mm. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy dbać o opony oraz ich wiek. Przypominamy, że jest to jedyny element samochodu, który ma bezpośredni kontakt z asfaltem.
Tak jak pisaliśmy na wstępie. Opony to jedyny element, który wpływa w tak dużym stopniu na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Warto pamiętać, że jest to zakup na lata, a nie na miesiąc czy dwa. W perspektywie kilku lat wydatek większy o 100-200 zł nie powinien nami kierować podczas zakupu. Znając już wszystkie najważniejsze oznaczenia na naszych kołach możemy udać się na zakupy!
Navigation