Co wypływa na wysokość ubezpieczenia samochodu?

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

27 stycznia 2020/0/1
Home / Blog / Bez kategorii / Co wypływa na wysokość ubezpieczenia samochodu?
Czemu tyle płacimy?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Jeżeli ktoś go nie ma dostaje mandat karny. Jest ono z roku na rok jest coraz droższe i po podliczeniu stanowi jeden z głównych kosztów utrzymania pojazdu w ciągu roku. Czy się jeździ czy nie trzeba je posiadać. Jednak co wypływa na wysokość takiego ubezpieczenia i co zrobić aby było ono dużo niższe?
Głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość składki OC jest ocena kierowcy oraz jego pojazdu. Każdy pojazd ma swoje indywidualne ubezpieczenie zależne od tego kto jest właścicielem i jakim typem samochodu się porusza.
Jednak na co uwagę zwracają ubezpieczalnie podczas wyceny ubezpieczenia OC dla danego pojazdu? O tym przeczytacie w dzisiejszym blogu.
Jak są oceniani kierowcy?
  • Wiek – statystyki pokazują, że więcej wypadków powodują młodzi kierowcy, którzy dopiero odebrali prawo jazdy. Spowodowane to jest z jednej strony brawurową jazdą, a z drugiej – jeszcze małym doświadczeniem. Ubezpieczalnie zwracają na to uwagę przy ustalaniu wysokości składek.
  • Staż za kierownicą – tak jak wcześniej wspomnieliśmy. Zniżki nabywane są z czasem posiadania prawa jazdy. Jeżeli świeżo upieczony kierowca kupuje samochód i chce go ubezpieczyć na własną rękę musi liczyć się z dużymi kosztami.
  • Miejsce zamieszkania – wydawało by się, że jest to czynnik jaki nie powinien być brany pod uwagę. Jednak przyjmuje się, że więcej wypadków ma miejsce w miastach o dużym natężeniu ruchu. Większa ilość samochodów przekłada się bezpośrednio na prawdopodobieństwo stłuczki z innym uczestnikiem ruchu.
  • Stan cywilny – ubezpieczalnie uważają, że osoby z dziećmi, które założyły już rodzinę jeżdżą bezpieczniej i nie są tak skore do łamania przepisów.
Samochód a wysokość ubezpieczenia
  • Marka samochodu – jest jednym z kluczowych elementów wpływających na ubezpieczenie pojazdu. Ubezpieczalnie podczas wyceny zwracają uwagę na koszt ewentualnych napraw samochodu. Wiadomo, że droższa będzie naprawa samochodu marki Premium, niż pojazdu znajdującego się w niższym segmencie.
  • Wiek samochodu – paradoksalnie im samochód jest starszy tym ubezpieczenie może być wyższe. Brany pod uwagę jest fakt, że samochody takie częściej uczestniczą w wypadkach drogowych, a sami kierowcy nie są aż tak uważni na drodze. Ubezpieczalnie wychodzą z założenia, że bardziej jest żal nowego samochodu niż kilku letniego.
  • Pojemność silnika – im większa tym wyższe ubezpieczenie. Warto wobec tego poszukać samochodu, który ma mniejszą pojemność silnika, ale oferuje podobne osiągi. Uważa się, że im wyższa pojemność tym większa moc, co przekłada się również na szybkość poruszania się po drodze.
  • Przebieg samochodu – powszechnie wiadomo, że im wyższy przebieg samochodu tym większe ryzyko usterek. Samochody nowe zazwyczaj nie psują się aż tak często.
Wszystkie te czynniki wpływają na finalną wysokość ubezpieczenia. Jeżeli chcemy je obniżyć musimy brać pod uwagę aspekty związane z samochodem. Jest to czynnik, na który możemy mieć wpływ. Ponadto młodzi kierowcy mogą kupować samochody z małym silnikiem, dzięki czemu ubezpieczenie będzie niskie – a zniżki będą się z roku na rok powiększać. Można również kupić samochód jako współwłaściciel, wówczas osoba taka korzysta ze zniżek kogoś, kto już je nabył.
Navigation