Samochód kontra Zima - Jak się przygotować?

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

25 listopada 2019/0/0
Home / Blog / Bez kategorii / Samochód kontra Zima – jak się przygotować?
Co trzeba wiedzieć?
Zima zbliża się wielkimi krokami. Jest to jeden z dwóch okresów  ( drugim jest lato ), kiedy nasz samochód wystawiony jest na działanie ciężkich warunków atmosferycznych. Należy zatem zadbać, aby po tym okresie samochód pozostał w stanie niemal nienaruszonym. Jakie należy podjąć środki? Co należy zrobić? Jakie są to uszkodzenia? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Wilgoć, zmiana temperatur, a przede wszystkim ujemne temperatury, szkodliwe środki jakie są używane do posypywania nawierzchni – to wszystko źle wpływa na nasze samochody. Ważnym jest więc odpowiednie przygotowanie go przed tym okresem. 
Mycie samochodu
Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest porządne umycie i sprawdzenie jego stanu: jak wygląda lakier, czy są jakieś oznaki korozji. Następnie warto jest udać się na stację diagnostyczną aby zobaczyć co może nas zaskoczyć od dołu. Jeżeli mamy widoczne pęknięcia lakieru lub korozję to możemy być pewni, że po okresie zimowym będą one jeszcze większe, ponieważ zimą zamarznięta woda zmienia swoją objętość rozpychając się. Panuje też dużo większa wilgoć, przez co elementy już pokryte korozją nie mają jak wyschnąć, a cały proces postępuje znacznie szybciej. Warto udać się do specjalistów, którzy doradzą co robić w takich sytuacjach.
Przygotowanie samochodu
Kolejnym etapem jest zabezpieczenie karoserii oraz podwozia. Karoserię możemy zabezpieczyć w specjalnych studiach kosmetycznych takich jak Autoklinika, lub używając do tego wysokiej jakości wosków i powłok dostępnych w sklepie Autokliniki. Zabiegi te pozwolą zabezpieczyć lakier przed kontaktem ze środkami chemicznymi, jakie są używane do posypywanie dróg oraz zabrudzeniami. Kolejnym elementem ułatwiającym życie w zimę jest aplikacja niewidzialnej wycieraczki. O jej zastosowaniu więcej na Facebooku. Warto również zabezpieczyć samochód od dołu. W tym celu należy udać się do specjalistycznych warsztatów, które zajmują się konserwacją podwozia. Konserwacja taka zabezpieczy elementy nośne samochodu oraz zapobiegnie powstawaniu rdzy co jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa. Z całą pewnością nie jest to inwestycja tylko na zimę, ale na lata.
Niezbędnik kierowcy
Najważniejszym i najbardziej oczywistym elementem jest zadbanie o coś, co jako jedyne ma kontakt z nawierzchnią – opony. To od nich zależy czy nasza droga hamowania będzie krótsza, czy będziemy mogli spokojnie dojechać z punktu A do punktu B oraz czy nie wpadniemy w poślizg. Jest to jedyny element, który ma styczność z nawierzchnią, dlatego jest on taki istotny. Od niego zależy nasze bezpieczeństwo i komfort podróży. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie opony zimowe. Jeżeli natomiast samochód porusza się głównie po mieście można zakupić opony przejściowe czyli wielosezonowe ( mogą być używane również latem ). Opony zimowe mają charakterystyczną miękką mieszankę, aby jak najbardziej “wgryzać” się w śnieg. Ciśnienie w oponach zimą również powinno być mniejsze, co pozwala na uzyskanie większej powierzchni kontaktu na linii opona-asfalt. 
Łatwe otwieranie
Samochód odpowiednio przygotowany od zewnątrz? Przejdźmy do środka! Ale, żeby do niego się dostać warto zadbać o uszczelki w drzwiach. Może się zdarzyć, że uszczelki zamarzną, a drzwi nie chcą się otworzyć. Co robić w takiej sytuacji? Nie wolno szarpać drzwiami, aby nie uszkodzić uszczelek. Warto jest więc odpowiednio je nasmarować, aby temu zapobiec. Szczególnie narażone są uszczelki klapy bagażnika, w którym ze względu na swój kształt gromadzi się woda, która zamarzając zwiększa swoją objętość, a uszczelki łączą się ze sobą i aby uniknąć niekorzystnego polewania gorącą wodą uszczelek warto je zabezpieczyć.
Problemy z odpaleniem?
Jeżeli zadbaliśmy o samochód, warto jest zadbać o jego akumulator. Sprawny akumulator = możliwość odpalenia samochodu w każdych warunkach. Klemy powinny być czyste, ponieważ kiedy są brudne nie mają tak dobrego i bezpośredniego połączenia, przez co w zimę utrata napięcia może być zauważalna. Warto również sprawdzić sam poziom naładowania akumulatora. Krótkie trasy, oraz ciągłe odpalania i gaszenie samochodu w okresie zimowym ( ale nie tylko ) jest szkodliwe. Warto więc czasami wybrać się na dłuższą przejażdżkę, aby wszystkie podzespoły rozgrzały się, a akumulator odpowiednio doładował.
Wszystko to ma za zadanie przedłużyć żywotność naszego samochodu oraz zabezpieczyć jego lakier na długie lata. Są to tylko i wyłącznie zabiegi zapobiegawcze, które mają za zadanie ułatwić użytkowanie samochodu. Warto jest dbać, żeby nie spotkała nas żadna niespodzianka w tym ciężkim okresie.
Navigation