Folia ochronna - czym jest i co nam daje

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

2 grudnia 2019/0/0
Home / Blog / Bez kategorii / Folia ochronna – czym jest i co nam daje
Historia folii ochronnej
Historia bezbarwnej folii ochronnej przypada na rok 1960 i wojnę w Wietnamie. Wojskowi technicy zlecili firmie chemicznej wyprodukowanie folii, która chroniłaby łopaty wirnika w helikopterze przed odłamkami. Jak się okazuje znacznie taniej jest je zabezpieczyć niż wymieniać na nowe lub naprawiać. W późniejszych latach technologię tą używano nawet podczas wyścigów NASCAR, ponieważ dzięki termokurczliwym właściwością folii ma ona zdolności samo-naprawcze. Co oznacza, że jej drobne uszkodzenia można łatwo naprawić podgrzewając powierzchnię lub polewać ją ciepłą wodą. Dlatego jej zastosowanie w dzisiejszych czasach jest tak popularne i powszechnie wykorzystywane.
Jakie zagrożenia
Karoseria, a tym samym lakier samochodowy to jedne z elementów, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Uszkodzenia lakieru spowodowane odpryskami, które powstają na skutek małych kamyków lub ziaren piasku wylatujących spod kół samochodów jadących przed nami. Po dłuższych wyjazdach oglądając swój samochód można się niemiło zaskoczyć, tym co zobaczymy na naszym samochodzie.
Zachowanie nieskazitelnego stanu karoserii jest bardzo ciężkie właśnie ze względu na te czynniki mechaniczne. Jednak warunki atmosferyczne również nie pomagają w zachowaniu jej idealnego stanu. Ciągła pielęgnacja, doglądanie lakieru oraz jego woskowanie i mycie jest bardzo uciążliwe oraz czasochłonne, jeżeli wykonujemy takie zabiegi własnoręcznie. Możemy skorzystać z studiów kosmetycznych, które zadbają o to za nas. Takim studiem jest np. Autoklinika, gdzie wykonamy szereg zabiegów pielęgnacyjnych samochodu.
Jednak aby nie martwić się tymi uszkodzeniami i ciągłą troską o lakier możemy podjąć decyzję o aplikacji bezbarwnej folii ochronnej. Jest to jedyny i pewny środek zaradczy przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, odprysków kamieni oraz piasku, śladów po kluczach lub drobnych zarysowań parkingowych. Idea aplikacji folii ochronnej jest prosta – oszczędzić swój czas oraz pieniądze. Nikt nie chce odwiedzać lakierni samochodowych kilka razy w roku, ponieważ jego samochód ulega uszkodzeniom a lakier nie wygląda tak jak powinien.
Folia ochronna
Folia ochronna to cienka, niezauważalna warstwa pokrywająca nasz lakier. Ma ona grubość około 200-stu mikronów, składa się z mocnego i elastycznego, idealnie przejrzystego poliuretanu. Warto przypomnieć, że zwykła warstwa lakieru ma grubość około 100-130 mikronów, więc aplikacja folii ochronnej pozwala nam zabezpieczyć tą cienką warstwę przed uszkodzeniami.
Co daje folia ochronna
Daje przede wszystkim święty spokój. Ten argument powinien spełnić oczekiwania wszystkich tych, którzy jeszcze się zastanawiają nad jej aplikację. Jest to przede wszystkim podstawowa i najbardziej skuteczna forma ochrony lakieru. Nie jest to zabieg na kilka miesięcy, ale na długie lata, więc z całą pewnością w perspektywie czasu jest opłacalny.
Jak się aplikuje folię ochronną
Przed nałożeniem folii auto musi być bardzo dokładnie umyte aby usunąć wszystkie nawet najmniejsze zabrudzenia, ponieważ każdy brud będzie widoczny pod folią, a ona sama nie będzie tak dokładnie przylegać do lakieru. Auto można umyć samemu lub zlecić taki zabieg renomowanemu studio kosmetycznemu jakim jest Autoklinka Folię nakłada się ręcznie używając wody demineralizowanej i specjalnej mieszanki lubrykantu w celu łatwiejszego dopasowania do danego elementu.
W momencie kiedy folia jest już na swoim miejscu następuje wyciskanie płynu, który znajduje się pod nią.
Folia może być położona zarówno na nowy lakier lub na powtórnie nałożoną warstwę lakieru. Jest jednak jeden warunek – warstwa ta musi być zrobiona dokładnie, ponieważ podczas ściągania folii można uszkodzić również niedbale polakierowany element karoserii – kiedy ten będzie ściągany.
 Zabieg taki można wykonać oczywiście samemu jednak nie mając do tego odpowiedniej wiedzy ani sterylnych warunków istnieje duża szansa na uszkodzenie folii oraz złą jej aplikację. Warto więc udać się do studiów, które zajmują się takimi usługami. Takim miejscem jest Autoklinika.
Na jakie elementy można aplikować folię ochronną
W zależności od preferencji klienta folia ta może być nałożona na cały samochód lub na elementy, które są najbardziej narażone na uszkodzenia: zderzak, maskę, błotnik, lusterka, klapę bagażnika, klamki, reflektory itp.
Folia może kończyć się równo na krawędzi elementu w celu łatwego demontażu lub zostaje zawinięta pod dany element, aby była kompletnie nie widoczna.
Wykonanie takiej usługi trwa od kilku godzin do nawet kilku dni, zleży to od ilości oklejanych elementów i stanu pojazdu. Koszt aplikacji folii ochronnej również jest różny i zależy on przede wszystkim od ilości oklejanych elementów. Po szczegółową wycenę zapraszamy do naszego Studio Autoklinika Poznań.
Czy aplikowanie folii jest opłacalne? Jeżeli samochód jest nowy bądź w bardzo dobrym stanie i zależy nam na zachowaniu jego walorów estetycznych przez długie lata, to jest to z całą pewnością inwestycja warta zastanowienia się. Samochód wówczas będzie zabezpieczony, a My nie będziemy musieli martwić lakierem i ewentualnymi odpryskami, które mogą się pojawiać.
Navigation