Ceramika na lakier - jak zabezpieczyć samochód?

SPRAWDZONA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

18 lutego 2020/0/0
Home / Blog / Bez kategorii / Ceramika na lakier – jak zabezpieczyć samochód?
Jak możemy zabezpieczyć samochód?
Każdy posiadacz samochodu zastanawia się jak może zabezpieczyć swój lakier przed uszkodzeniami. Chodzi oczywiście o mikrouszkodzenia, odpryski czy nawet korozję. Nie tylko uszkodzenia mechaniczne mają wpływ na nasz lakier. Warunki atmosferyczne również bardzo mocno mogą przyczynić się do uszkodzenia lakieru: powstanie korozji, lakier nie będzie lśniący, pojawią się chropowate elementy oraz zmatowieje. To wszystko wpływa na wygląd zewnętrzny naszego pojazdu. W poprzednich blogach pisaliśmy o folii PPF, która jest idealnym sposobem na zabezpieczenie lakieru oraz o woskach, które nadają samochodom salonowy wygląd. Jednak czy jest jakiś inny sposób na ochronę lakieru niż aplikacja wosku i folii PPF? Zapraszamy do dzisiejszego bloga!
Czym jest ceramika?
Powłoka ceramiczna charakteryzuje się wysoką odpornością na mikro zarysowania oraz na działanie substancji chemicznych, oraz przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, które niszczą nasz lakier np. przed odbarwieniom i zmatowieniu.
Aplikacja powłoki ceramicznej pozwoli nam zabezpieczyć lakier na okres 5 lat. W zależności od rodzaju ceramiki jakiej użyjemy okres ten będzie się różnić. Jest to możliwe dzięki jej twardości, która sięga 9H.  Powłoka ceramiczna trwale łączy się z lakierem. Dzięki temu jej usunięcie w sposób tradycyjny jest niemal niemożliwe, trzeba to zrobić w sposób mechaniczny. Warto dodać, że powłoki ceramiczne to warstwa ochronna, która wspiera nasz lakier, aby ten był odporny na uszkodzenia.
Głębia koloru
Powłoka ceramiczna dzięki temu, że trwale wiąże się ze strukturą lakieru wydobywa głębię koloru z lakieru oraz nadaje mu wysoki połysk. Kto z nas nie marzy o tym, aby jego samochód przez cały czas wyglądał jakby wyjechał dopiero z salonu? Jak zadbać o swój samochód opisywaliśmy w ostatnim blogu, na którego serdecznie zapraszamy!
Warto jednak pamiętać, że sama aplikacja ceramiki nic nam nie da jeżeli lakier w pojeździe nie jest odpowiednio przygotowany. Profesjonalne studia autodetailingowe takie jak Autoklinika Poznań oferują kompleksowe przygotowanie pojazdu do aplikacji ceramiki, oraz zajmują się położeniem samej ceramiki. Aby móc przystąpić do aplikacji ceramiki na samochód powinniśmy:
  • Umyć samochód detailingowo,
  • Wykonać glinkowanie lakieru, aby uzyskać równą powierzchnię,
  • Polerować lakier aż do uzyskania idealnej struktury.
Dopiero po wykonaniu tych trzech kroków możemy przejść do aplikacji ceramiki.
Kiedy stosować ceramikę oraz jak o nią dbać.

Warto jest zabezpieczyć pojazd powłoką ceramiczną zanim samochód opuści salon. Lakier wtedy jeszcze jest nie naruszony i nie będą potrzebne czasochłonne korekty lakieru, aby go przygotować. Jeżeli samochód już przejechał trochę po drogach to wówczas bez takiej korekty i polerowania się nie obejdzie. Dlatego im szybciej tym lepiej.
Ceramika jest niezwykle twarda i odporna, co nie znaczy, że nie musimy dbać o nasz samochód. Posiada ona właściwości hydrofobowe przez co odpycha brud, który nie osadza się na lakierze. Nie warto jest myć samochód na myjniach szczotkowych, ponieważ osłabiają one strukturę ceramiki. Najlepszym sposobem na mycie samochodu jest jego systematyczna pielęgnacja na myjniach bezdotykowych. Jeżeli nie mamy czasu na mycie samochodu warto jest udać się do renomowanego studia detailingowego jakim jest Autoklininika Poznań, gdzie certyfikowani technicy wiedzą jak myć samochody, które są pokryte ceramiką.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy. Ceramika jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą aplikować samej folii, oraz oczekują czegoś więcej niż nałożenie tradycyjnego wosku. Jeżeli natomiast zależy nam na pełnej ochronie możemy zdecydować się na aplikację folii oraz położenie ceramiki.

Navigation